Ne hagyjuk függőben! – Gyermekeink és a függőség csapdája

Április 8-án került sor a Ne hagyjuk függőben! Gyerekeink és a függőség csapdája – megelőzés és felismerés a családban, iskolában című előadásra, melyet nagyszámú érdeklődő követett figyelemmel. Az esemény célja az volt, hogy a szülők, pedagógusok és szakemberek közösen gondolkodjanak arról, miként lehet időben felismerni és megelőzni a fiatalokat fenyegető különféle függőségeket.

A meghívott szakértők – köztük családorvos főorvos, pszichológus, pszichiáter, iskolai tanácsadó, valamint a helyi rendőrség képviselője – átfogó képet nyújtottak a függőségek típusairól és a helyi tapasztalatokról. Beszéltek arról, milyen jelek utalhatnak arra, ha egy gyermek bajban van, milyen módon kereshetnek a fiatalok segítséget, és mit tehetnek a szülők, pedagógusok.

Kiemelt szerepet kapott az ismeretterjesztés: a szakértők bemutatták a leggyakoribb, fiatalokat érintő ártalmas szereket, azok hozzáférhetőségét és az ezekkel járó veszélyeket. A helyi statisztikák tükrében világosan látszik, hogy a megelőzés és a nyílt kommunikáció kulcsfontosságú a fiatalok védelmében.

Az eseményen a Pontis Egészségügyi Szervezet is bemutatta „Megtanulni NEM-et mondani” című vándorkiállítását, mely a dohányzás-, alkohol- és drogprevenció jegyében készült kifejezetten X–XII. osztályos diákok számára. Mozgalmunk célja e kiállítást elhozni Székelyudvarhelyre is, hogy minél több fiatal részesülhessen hiteles és szemléletes felvilágosításban.

Az est során megismerhettük a Bonus Pastor Alapítvány tevékenységét is, mely alkohol-, drog-, szerencsejáték- és egyéb függőségekben érintetteknek, valamint családtagjaiknak nyújt támogatást és terápiás lehetőségeket.

Az előadás fontos lépés volt abba az irányba, hogy közösségünk tudatosabban és az összefogás jegyében lépjen fel a veszélyforrásokkal szemben. Hiszünk benne, hogy a megelőzés a közös felelősségünk, és az ehhez hasonló rendezvények segítenek abban, hogy ne hagyjuk magukra gyerekeinket, illetve megismerjük azokat az intézményeket és személyeket, akik segítséget tudnak nyújtani azoknak, akik a függőség bármely formájától szenvednek.

Az esemény tanulsága, hogy a család tehet a legtöbbet a gyerekért. Elsősorban azért, hogy ne váljon potenciális szerfogyasztóvá vagy más függőség rabjává, illetve, ha már a függőség jelei beazonosíthatóak, akkor a struccpolitika vagy tagadás helyett segítséget kell kérni, mert sosem késő a gyógyulás útjára lépni, és mindig van lehetőség a felépülésre.

Köszönjük meghívottjainknak, hogy megosztották velünk tapasztalataikat, mely a közönség soraiban ülő felnőtteket újragondolásra, szembenézésre és felelősségvállalásra ösztönözte.

Köszönjük a Művelődési Háznak, hogy rendelkezésünkre bocsátották a koncerttermet!

Az előadás támogatója a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a SIC Alapítvány.

 

Előadók:

Varga Andrea, iskolapszichológus, házigazda, mozgalmunk tagja

dr. Mihály Emőke, pszichiáter szakorvos – Pontis Egészségügyi Szervezet, Marosvásárhely

dr. Réti Hunor, családorvos szakorvos – Pontis Egészségügyi Szervezet, Marosvásárhely

Asztalos Lehel, iskolai tanácsadó, addiktológiai szakember

Geréb Tünde, rendszerszemléletű pszichoterapeuta, pszichológus

dr. Vajna Adél, családorvos főorvos, iskolaorvos, mozgalmunk tagja

Katona Lóránd, osztályvezető – Helyi Rendőrség, mozgalmunk tagja

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

@gyerekeinkert.mozgalom